درخواست خدمات افرا

در ابتدای همکاری، فناور اطلاعات و مستندات موجود در رابطه با 5 محور کلی و 12 سرفصل موضوعی زیر (که در چک لیست انتهای صفحه به تفصیل شرح داده شده‌اند) را به افرا ارائه می‌دهد. در ادامه افرا با استفاده از این اطلاعات، به بررسی مدل کسب‌وکار و برنامه اجرائی فناور می‌پردازد و درخصوص میزان آمادگی طرح از منظر سرمایه‌پذیری به جمع‌بندی کمی می‌رسد.

نتیجه بررسی اولیه افرا در قالب یک گزارش ارزیابی به فناور ارائه خواهد شد. این گزارش حاوی نمودارهای تحلیلی (مطابق تصاویر ذیل که برای یک نمونه فرضی ارائه شده‌اند) درخصوص میزان آمادگی طرح در هر محور و برآورد هزینه‌ احتمالی تکمیل طرح توجیهی با توجه به وزن‌دهی محورها خواهد بود. طبیعتاً ممکن است در برخی از سرفصل‌های 12 گانه نیاز به تکمیل یا اصلاح طرح توجیهی مشاهده شود، که در این صورت شرح اقدامات لازم جهت تکمیل مدارک سرمایه‌پذیری و مدل همکاری افرا با فناور پیشنهاد خواهد شد.

هدف از ارائه این چک لیست، آشنایی فناور با محورهایی است که باید در فرایند جلب سرمایه‌گذار به‌منظور افزایش مقیاس یا توسعه محصول به آنها فکر کند و طرح و برنامه مشخص خود را به سرمایه‌گذار ارائه دهد. انتظار می‌رود فناور با مطالعه فایل معرفی خدمات افرا و آشنایی با اهداف و مسیر این همکاری، چک لیست زیر را تکمیل کرده و اطلاعات لازم را جهت بررسی اولیه به افرا ارائه نماید. البته نیاز به تولید داده جدید یا پاسخ مجزا به سوالات 40 گانه پیوست از سوی فناور نمی‌باشد و ارسال مستندات موجود از قبیل فایل‌های برنامه کسب‌وکار (BP)، طرح امکان‌سنجی (FS)، معرفی اولیه (PD) و مدلسازی مالی (FP) بمنظور بررسی اولیه افرا کافی است.

 

محور اول - ایده کسب و کار
تیم ساختار سازمانی سوابق مدیریتی و فنی هم بنیان گذاران، تنوع و ارتباط تخصص‌های موجود با سمت‌های اجرایی، سابقه همکاری اعضا، ساختار منابع انسانی فنی و غیرفنی تیم
ساختار سهامداری هویت حقوقی صاحب فناوری، نقشه سهامداران، سوابق تامین مالی و جذب سرمایه
محصول ایده محوری و ارزش اصلی کسب‌وکار قرار است چه نیاز یا مشکلی را برطرف کند؟ محصول خروجی در حل نیاز مدنظر چه پیشنهاد ویژه‌ای ارائه می‌دهد؟
محصولات جایگزین تاکنون، مشکل و نیاز مدنظر با چه روشهای فنی دیگری حل می‌شده است؟
زنجیره فناوری تکمیل زیرسیستم‌های محصول، نیازمند داشتن یا تامین چه تکنولوژی‌هایی است؟ چه بخشهایی در دسترس است؟
سابقه تاریخی محصول تاکنون محصول کسب و کار شما در سطح تجاری، در ایران یا جهان به فروش رفته است؟ چه میزان در سال؟
سطح توسعه محصول محصول در چه سطحی توسعه پیدا کرده؟ (اثبات مفهومی / پروتوتایپ / پایلوت / کمینه محصول پذیرفتنی / محصول نهایی)
سطح آمادگی فناوری شاخص اندازه‌گیری میزان آمادگی فنی فناوری (TRL) در چه سطحی است؟
تولید ورودی سیستم تشریح لوازم تولید از قبیل مواد اولیه و مسیر دسترسی به آنها، تجهیزات و ماشین‌آلات، نیروی انسانی
عملیات تولید و خروجی تشریح چارپوب تولید، ارتباط زیرسیستم‌ها، فرایندهای کنترلی، ویژگی محصولات نهائی، ضایعات
پیوست سیستم استانداردهای و تائیدیه‌های عملکردی ناظر به محصول؛ پروتکل‌ها، مجوزها و ملاحظات قانونی ناظر به تولید
محور دوم - تحلیل بازار
بازار نقشه بازار نقشه بازار و طیف مشتریانی که این محصول، نیاز آنان را برطرف می‌سازد و حاضرند برای آن پول پرداخت کنند چگونه است؟ (بالفعل و بالقوه)
نرخ رشد بازار فرصت بازار کسب و کار شما چیست و چرا معتقدید کسب و کار شما در بازار (در سطح جهان و ایران) فرصت بزرگ شدن دارد؟ نرخ رشد و پیش بینی‌های آتی برای آن چیست؟
بخش بازار هدف محصول این کسب‌وکار در چه بخشی از کل بازار ارائه خواهد شد؟ چرا این بخش را انتخاب کرده اید؟
برآورد حجم بازار تعداد محصول فروش رفته و پول مبادله شده در کل بازار و بخش بازار هدف چقدر است؟
سطح آمادگی بازار ویژگی‌های بازاری محصول به قابلیت‌های فنی محصول ترجمه شده اند؟ MRL در بخش بازار هدف در چه سطحی است؟
رقبا تحلیل رقبای کنونی رقیبان کسب‌وکار شما در بخش بازار هدف چه نوع و گستردگی دارند؟ نقاط قوت و ضعف هر یک چیست و سهم بازار هر یک چقدر است؟
تحلیل آتی بازار رقابت میزان احتمال ورود رقبای جدید یا ورود رقبای نامدار سایر بخش های بازار، به بخش هدف شما چقدر است؟
مزیت رقابتی محصول ویژگی کسب‌وکار شما که منجر به سبقت از رقبای موجود و بازیگران جدید احتمالی در بخش بازار هدف می‌شود چیست؟
محور سوم - برنامه توسعه
برنامه استراتژی توسعه برنامه راهبردی (استراتژی) توسعه کسب‌وکار بر چه محوری استوار است؟ توسعه و تنوع محصول، ارتقای محصول، توسعه بازار، تنوع بازار، جلب شرکای استراتژیک و ...
مسیر کسب سهم بازار سهم بازار مدنظر کسب‌وکار شما از بخش بازار هدف چقدر است و برنامه زمانی مدنظر برای رسیدن به آن چگونه است؟
برنامه زمانی توسعه برنامه پنج ساله توسعه کسب‌وکار (به همراه ارتباط منطقی گامهای توسعه) چه اجزایی دارد؟
عملیات اجرایی تولید جهت ورود عملیاتی به اولین مرحله تولید (نیمه صنعتی یا صنعتی) چه اولویت و برنامه اجرایی فوری مدنظر دارید؟
چالش‌های عملیاتی تولید چالش‌های اجرایی پیشین و آتی تولید که باید در برنامه‌ریزی لحاظ شود چیست؟ (از جنس فرایندی، پشتیبانی، ارتباطاتی، مکان‌یابی، مدیریتی، پرسنلی و ...)
فروش کانال فروش مسیر عرضه محصول، روشهای جذب مشتری، نگهداری مشتری و افزایش ورودی چیست؟
نحوه کار با مشتری شکل قرارداد و نحوه کسب درآمد از مشتری چگونه است؟ فروش مستقیم یا با واسطه / نمایندگی / بستر پلتفرم / قرارداد خدمات یا مشاوره / پشتیبانی حضوری و مجازی / تولید مشترک / اعطای حق تولید / ...
منابع منابع کلیدی توسعه منابع انسانی / مالی (نقدی، اعتباری) / معنوی (برند، پتنت) / فیزیکی (تجهیزات، ماشین‌آلات، ابنیه)
نیاز کنونی به تامین منابع تشریح مرحله کنونی در برنامه توسعه کسب‌وکار و اجزای منابع مورد نیاز (سرمایه در گردش، سرمایه ثابت و ... )
منابع مالی مدنظر میزان سرمایه، مدت کفایت در افق های کاری و محل هزینه کرد، در این مرحله از تامین مالی
منابع غیرمالی مدنظر نوع منابع غیرمالی و وزن‌‎دهی نقدی، در این مرحله از تامین مالی
شرکای کلیدی توسعه تامین‌کننده قطعی سرمایه، بازار، زیرساخت، جوینت ونچر، همکار استراتژیک و ...
محور چهارم - جریان مالی
درآمد مدل و جریان درآمدی تشریح مدل‌های درآمدی در برنامه توسعه کسب‌وکار، میزان درآمد از هر یک از مسیرهای درآمدی به تفکیک نرخ و محل
هزینه هزینه‌ پیش تولید طراحی اولیه، مشاوره، تیم سازی، ماکت، اخذ مجوز و ...
هزینه‌ ثابت اولیه زمین، تجهیزات و تاسیسات، ماشین‌آلات، وسایل اداری و ...
هزینه‌ جاری تولید نیروی انسانی، مواد اولیه، اجاره و جاری دفتر و کارگاه، انرژی و ارتباطات، فروش و بازاریابی، حمل و نقل، تعمیر و نگهداری، تحقیق و توسعه، استهلاک، بدهی، اقساط وام و ...
محور پنجم - مدل مشارکت
ارزش گذاری تحلیل اقتصادی طرح دوره بازگشت سرمایه، نقطه سر به سر سرمایه‌گذاری، ارزش خالص فعلی، نرخ بازگشت داخلی و ...
ارزش‌گذاری طرح روش‌های مختلف مدنظر ارزشگذاری، بازه سقف و کف
سرمایه پذیری مدل مشارکت با سرمایه‌گذار مشارکت در سهام شرکت، مشارکت مشروط، مشارکت در پروژه، مشارکت در حقوق معنوی، اخذ تسهیلات و ...
قالب‌بندی سرمایه‌گذاری تعریف نقاط کلیدی همکاری فناور و سرمایه گذار، شروط و ملاحظات همکاری
فرصت‌ها و تهدیدها اهم عوامل خارجی و داخلی موثر در موفقیت سرمایه‌گذاری چیست؟ (از منظر اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فناوری، زیست محیطی، قانونی و ...)

محل ارسال مستندات موجود از قبیل فایل‌های برنامه کسب‌وکار (BP)، طرح امکان‌سنجی (FS)، معرفی اولیه (PD) و مدلسازی مالی (FP) بمنظور بررسی اولیه افرا.

برای آپلود، فایلی را به این قسمت بکشید یا کلیک کنید. تا 5 فایل را می‌توانید آپلود کنید.