Skip to main content

نشست تخصصی فرصت‌های فناوری‌نانو در صنایع دارویی، عصر روز سه‌شنبه ۲ مهرماه ۹۸، در حاشیه پنجمین نمایشگاه بین‌المللی ایران فرما ۲۰۱۹ در مصلای تهران برگزار شد. ارائه توانمندی‌های نانویی ایران، معرفی محصولات حوزه دارو و سلامت و نشست تخصصی میان شرکت‌ها از جمله مهم‌ترین برنامه‌های این رویداد بود.

محورهای اصلی نشست تخصصی فناوری‌نانو در صنایع دارویی که با حضور برخی از شرکت‌های فعال در حوزه‌ فناوری‌نانو و شرکت‌های دارویی برگزار شد، تجهیزات و ماشین‌آلات، نانودارو، آب و پساب بود.

در ابتدای این نشست، دکتر علی نجیمی، دبیر کارگروه صنعت و بازار ستاد توسعه فناوری‌نانو به اهمیت فناوری ‌نانو در دنیای پزشکی پرداخت و نمونه هایی از کاهش قیمت و افزایش کارایی محصولات دارویی و پزشکی که با استفاده از فناوری‌نانو ایجاد شده است را مطرح کرد. وی در ادامه به تشریح رشد فناوری‌نانو در ایران پرداخت و گفت: «در حال حضار ۳۵۰۰۰ فارغ‌التحصیل در حوزه فناوری‌نانو در کشور وجود دارد که این حجم از دانش‌آموختگان تاثیر به‌سزایی در رشد این فناوری در ایران دارد.»

دبیر کارگروه صنعت و بازار با اعلام وجود ۲۲۶ شرکت نانویی که بیش از ۶۰۰ محصول را به بازار عرضه‌کرده‌اند از اهداف این ستاد در سال ۱۴۰۴ سخن گفت. در ادامه دکتر نجیمی به معرفی برنامه‌های کارگروه صنعت و بازار ستاد نانو پرداخت و معرفی فرصت‌های فناورانه و شناسایی و پرداختن به چالش‌های صنعتی را از جمله محورهای اصلی فعالیت این کارگروه عنوان کرد. وی از ۱۹۰۰ تقاضای صنعتی که به ۱۷۶ پروژه موفق ختم شده به عنوان بخشی از کارنامه این کارگروه اشاره کرد و به معرفی تسهیلات و خدمات ستاد نانو به شرکت‌های نانویی پرداخت.

در بخش دوم برنامه‌ها، محسن دوستکام، مدیر توسعه کسب‌وکار حوزه سلامت ستاد نانو به معرفی محصولات و تجهیزات فناوری نانو در حوزه پزشکی و سلامت پرداخت.
دوستکام با برشمردن محصولاتی مانند نانوداروهای ضدسرطان، پمادهای بهداشتی و درمانی، مکمل‌های ضدالتهاب، ماسک‌های فیلتردار نانو، محصولات شوینده و ضدعفونی‌کننده وکیت‌های تشخیص سریع به ظرفیت بالای شرکت‌های فناور این حوزه در تولید محصولات سلامت محور پرداخت و ضمن ابراز تمایل به همکاری با مجموعه های مدعو، از مراکز مرتبط با حوزه پزشکی، بهداشت و سلامت جهت استفاده از محصولات نانو فناوران کشور، دعوت نمود.
در ادامه برنامه، امیر مهرابیان، مسئول واحد تجهیزات ستاد توسعه فناوری نانو به تشریح توانمندی‌های شرکت‌های داخلی در بخش ماشین آلات و تجهیزات، پرداخت.

در بخش پایانی، نشستی میان شرکت‌های فناوری‌نانو حاضر در این برنامه با برخی شرکت‌های دارویی برگزار شد.
لازم به ذکر است نمایندگانی از برخی شرکت‌های نانویی نظیر شرکت فناوران نانومقیاس و اکسیر نانوسینا در این نشست حضور داشتند.

 

 

AmirAdmin

Author AmirAdmin

More posts by AmirAdmin
error: