۲۰ گرید فولاد که در چاقو سازی مورد استفاده قرار می گیرند

توسط اردیبهشت 1, 1399 اخبار فناوری

چاقو بدون شک یکی از ابتدایی‌ترین وسایل زندگی همه ماست. ساده ترین کارهای روزمره مثل خرد کردن، پوست کندن و بریدن بدون استفاده از این وسیله غیر ممکن است. به همین دلیل، اگر کمی در هنگام خرید توجه داشته باشید، سعی می کنید جنسی را انتخاب کنید که به این زودی ها کند نشود و به اصطلاح تا حد امکان از آن کار بکشید.

۲۰ گرید فولاد که در چاقو سازی مورد استفاده قرار می گیرندجالب است بدانید تمام عواملی که شما در هنگام خرید یک چاقوی مرغوب سعی دارید به آن ها توجه کنید نظیر سختی، دوام تیغه و خوردگی پایین تر یا در اصطلاح دیرتر زنگ زدن، همگی بستگی به گرید فولاد و روش ساخت چاقو دارد. بنابراین در صورتی که شما با گریدهای فولاد چاقو و خصوصیات آن ها آشنا شوید، بهتر می توانید در هنگام خرید، چاقوی مناسب خودتان را انتخاب کنید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با ۲۰ تا از معروف ترین گریدهای فولاد که در چاقو سازی استفاده می شوند، آشنا کنیم.

*فولادهای غیر زنگ نزن (Non-Stainless Steel)

همان طور که از نام این فولادها پیداست، بزرگترین مشکل آن ها این است که به سرعت زنگ می‌زنند. با این وجود، با انجام عملیات حرارتی تمپرینگ، می توان تیغه هایی تیز با سختی بالا ایجاد کرد که تا سال ها مورد استفاده قرار بگیرند. البته توجه کنید که این فولادها بیشتر برای استفاده در فضای باز کاربرد دارند و برای ساخت چاقو و چنگال توصیه نمی شوند. در این مطلب تعدادی از این فولادها را معرفی خواهیم کرد:

*فولاد ابزار D2

فولاد ابزار D2 دسته ای از فولادهای «شبه زنگ نزن» با درصد کروم بالا است که پس از عملیات حرارتی، در هوا سرد می شود. وجود درصد بالای کروم باعث می شود که این فولادها در برابر زنگ زدگی و لکه دار شدن مقاوم باشند. این دسته مقاومت به سایش بالا و استحکام مناسبی در میان فولادهای زنگ نزن دارند.

*فولاد چاقوی A2

فولاد ابزار A2، همانند فولاد D2 نوعی فولاد سخت شونده در هوا است. نسبت به فولاد ابزار A2 سختی بالاتری دارد، اما مقاومت سایشی آن کمتر است. از این دسته اغلب برای ساخت شمشیرهای مبارزه استفاده می کنند.

*فولاد چاقوی W-2

اضافه کردن ۰٫۲ درصد وانادیم به فولاد، سبب افزایش مقاومت به سایش و ثابت ماندن تیزی در این فولادها می شود. هر چند این فولادها نسبت به گرید W-1 فولاد رده پایین تری محسوب می شوند.

*فولاد سری ۱۰ (۱۰۹۵، ۱۰۸۴، ۱۰۷۰، ۱۰۶۰، ۱۰۵۰ و سایر گریدها)

فولادهای سری ۱۰ (مخصوصاً ۱۰۹۵) اغلب در چاقوهای آشپزخانه مثل کارد و چنگال مشاهده می شوند. در فولادهای سری ده دو رقم آخر درصد کربن را نشان می‌دهد. بنابراین با افزایش این اعداد، درصد کربن افزایش پیدا می کند. این به معنی افزایش مقاومت سایشی فولاد است، اما در مقابل چقرمگی فولاد تا حد زیادی کم می شود.

در سری ۱۰، فولادهای ۱۰۹۵ که ۰٫۹۵% کربن و ۰٫۴% منگنز دارند، فولادهای مستحکمی محسوب می شوند که به راحتی تیز می شوند، اما عیب بزرگ آن ها عدم مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدن است.

*فولاد چاقو سازی O2 و O1

از فولاد O1 به طور گسترده ای در عملیات فورج و آهنگری استفاده می شود. معمولا چاقوهایی که با استفاده از این فولاد ساخته می شوند، تا مدت ها تیزی خود را حفظ می کنند. فولاد O2 یکی دیگر از فولادهای این خانواده محسوب می شود.

*فولاد چاقو ®V کربنی

فولاد چاقو ®V کربنی، فولادی مناسب برای لوازم آشپزخانه مثل کارد و چنگال محسوب می شود. از ویژگی های برجسته این دسته، مقاومت به خوردگی بالا و حفظ تیزی لبه آن هاست. هم چنین به دلیل سختی فوق العاده بالا، تیز کردن لبه آن ها نسبت به فولادهای زنگ نزن سخت تر است.

*فولاد چاقوسازی B (0170-6)-50100

این فولادها به نام فولادهای کروم-وانادیوم نیز معروف هستند. این دسته نیز معمولا در نگه داری لبه تیز و مستحکم، بسیار عالی هستند.

*فولاد ۵۱۶۰

این گرید، فولادی کم آلیاژ دارای کربن متوسط، سخت و محکم است. این فولاد همان فولاد فنر است که با افزودن کروم به جهت افزایش سختی پذیری، به طور مؤثری فنری می­‌شود. این فولادها سخت و مقاوم به ضربه بوده و اغلب در تبرها و تیشه­‌ها یافت می‌­شوند.

*فولاد چاقو سازی CPM 10V

این فولاد وانادیوم بالایی دارد و به روش متالورژی پودر در بوته (CPM) تولید می‌شود. این گرید، مقاومت به سایش عالی و چقرمگی بالا دارد، اما به یاد داشته باشید دستیابی به هر کدام از این موارد هزینه بر است و این چاقوها گران هستد!

*فولادهای زنگ ­نزن (Stainless Steel)

همان طور که می دانید، عنصر کروم یکی از عوامل موثر در مقاوم کردن فولادها در برابر خوردگی است. کروم هنگام اضافه شدن یک لایه اکسیدی تشکیل می دهد که باعث پسیو (passive) شدن فولاد در برابر خوردگی و زنگ زدن می شود. معمولا برای تولید کارد و چنگال از فولادهایی با بیش از ۱۳ درصد کروم استفاده می شود.

*فولاد زنگ نزن ۴۲۰ (۴۲۰J)

سری ۴۲۰ معمولا با نام فولادهای بسیار ارزان قیمت بازار نیز شناخته می شوند. اما هیچ ارزانی بی علت نیست! چون به مرور این چاقوها کیفیت لبه خود را از دست می دهند.

*فولاد ۴۴۰A و گریدهای مشابه (۴۲۵M ، ۴۲۰HC ، ۶A)

این دسته جزو فولادهای زنگ ­نزن پر کربن است که قابلیت سخت شدن بیش­تری نسبت به فولاد زنگ­ نزن گرید ۴۲۰ دارد. این امر، باعث استحکام و مقاومت به سایش بیش­تر آن ها می گردد. فولاد ۴۴۰A به دلیل توانایی حفظ لبه، سهولت در تیزکردن مجدد لبه و مقاومت در برابر خوردگی، در بسیار از چاقوهای تولیدی، مورد استفاده قرار می‌­گیرد.

*فولاد ۴۴۰C و گریدهای مشابه (Gin-1 ، A8 و ATS-55)

فولاد ۴۴۰C یک فولاد زنگ نزن با کربن بالا و درصد کروم بالاست. به دلیل داشتن کربن بالا، سختی بسیار بالایی دارد و از در کل از گروه ۴۴۰A مستحکم تر است. اما مقاومت خوردگی پایین تری نسبت به ۴۴۰A دارد. در مجموع از ۴۴۰C بیشتر برای ساخت ابزار استفاده می شود و ابزاری هم که ساخته می شود، تا مدت ها تیز باقی می ماند.

*فولاد چاقوسازی 154CM

از ویژگی های سری ۱۵۴CM می توان به سختی بالا و قابلیت حفظ تیزی لبه آن ها اشاره کرد. گرچه سختی و مقاومت خوردگی آن ها به اندازه سری ۴۰۰ نیست. گرید ۱۵۴CM نشان دهنده کارایی با کیفیت بالا در فولادهای زنگ ­نزن است.

*فولاد VG-10

چاقوهای این سری خواص مکانیکی مشابهی به گریدهای ATS-34 و ۱۵۴CM دارند. تفاوت این سری، حضور مقدار بیشتری وانادیوم (V) است که باعث مقاومت در برابر لکه، زنگ زدگی و حفظ تیزی فولاد چاقو در مدت زمان طولانی می گردد.

*فولاد چاقو سازی S30V

فولاد S30V جزو فولادهای زنگ نزن با کروم بالا محسوب می شود. علاوه بر این حضور عاصر مولیبدن (Mo) و وانادیوم (V) باعث افزایش چقرمگی، مقاومت خوردگی و افزایش سختی این فولادها شده است. البته این موضوع تا حدودی مشکل زاست، چون تیز کردن این چاقوها را با مشکل مواجه می کند.

*فولاد (S90V (T420V CPM و (S60V (T440V CPM

ویژگی بارز این دسته نیز حضور عنصر وانادیم است که باعث افزایش سختی و مقاومت به سایش بالای چاقوهای این دسته می شود. گرید S90V وانادیوم بیشتری نسبت به S60V دارد. این فولادها به روش متالورژی پودر در بوته (CPM) تولید می شوند.

*فولاد چاقوی ۱۲C27

این فولاد، یک فولاد زنگ ­نزن سوئدی بوده و ترکیبی شبیه به ۴۴۰A دارد. این گرید از فولاد زنگ ­نزن، ترکیب مناسبی از مقاومت خوردگی، قابلیت تیز شدن و مقاومت سایش دارد.

*فولادهای A و AUS

گرید AUS جزو فولادهای زنگ نزن ژاپنی محسوب می شود. سه گرید پر کاربرد این دسته AUS-10 ، AUS-08 ، AUS-06 هستند که به لحاظ خواص به ترتیب با ۴۴۰C ، ۴۴۰B ، ۴۴۰A مقایسه می شوند. به جهت افزایش مقاومت در برابر سایش و حفظ تیزی لبه، هر سه گرید با وانادیوم آلیاژسازی می شوند.

*فولاد ATS-34

این گرید فولاد زنگ نزن، به فولاد زنگ نزن با کیفیت بالا مشهور است. علت آن وجود مقادیر بالایی از عناصر کربن، مولیبدن و کروم است. در کل این دسته مقاومت به خوردگی خوبی دارد. گرچه دقت داشته باشید که مقاومت این دسته به اندازه گرید ۴۰۰ نیست.

*فولاد چاقوی BG-42

فولاد BG-42 یک فولاد زنگ نزن با درصد کربن بالاست که شامل عناصر منگنز، مولیبدن و وانادیوم می شود. وجود تمامی این عناصر در کنار هم باعث افزایش سختی و چقرمگی فولاد چاقو سازی می شود.

*فولاد دمشقی

بنام این فولاد از شهر دمشق نشأت می گیرد. جایی که برای تولید تیغه های شمشیر از این نوع فولاد استفاده می‌شد. در ساخت فولاد دمشقی، دو فولاد به هم جوش داده می شوند و اچ می شوند تا فولادهایی منحصر به فرد با خواص چشمگیر ایجاد کنند.

از نام این گرید این ‌طور بر می‌آید که چاقوهای دمشقی اغلب کاربرد زینتی داشته باشند، اما با انتخاب صحیح نوع فولاد می توان چاقوهایی بادوام و مستحکم ایجاد کرد.

 

مطالب مرتبط :