کره جنوبی جنگنده نسل پنج می‌سازد؛ تجهیز به موشک‌های مافوق صوت

توسط مرداد 6, 1399 اخبار فناوری

صنایع هوا و فضای کره جنوبی (KAI) از برنامه‌ریزی خود برای رونمایی از اولین پروتوتایپ جت چندمنظوره «جنگنده آزمایشی کره‌ای» (KF-X) در فروردین ۱۴۰۰ خبر داد.

کره جنوبی جنگنده نسل پنج می‌سازد؛ تجهیز به موشک‌های مافوق صوتبه گزارش Interesting Engineering به نقل از جدیدترین شماره مجله «Fly Together»، شرکت KAI که تنها سازنده هواپیما در کره محسوب می‌شود، هم اکنون تولید بخش‌های بالایی، پایینی و میانی بدنه این هواپیما را آغاز کرده است. در حالی که در این مجله تصویری از بدنه این جنگنده وجود دارد، اطلاعاتی درباره شروع پرواز آن منتشر نشده، با این حال انتظار می‌رود اولین پرواز آن در سال ۲۰۲۲ صورت بگیرد.

انتظار می‌رود عملکرد KF-X با هر «بلاک» در برنامه تولید بهبود پیدا کند. در بهار سال آینده پروتوتایپ بلاک صفر از راه می‌رسد و پس از آن تا چهار سال شاهد انجام آزمایشات روی آن خواهیم بود و در اواسط ۲۰۲۶ نمونه نهایی آن معرفی می‌شود.

انتظار می‌رود بلاک ۱ این جنگنده در فاصله سال‌های ۲۰۲۶ و ۲۰۲۸ معرفی شود و به بخشی از تسلیحات هوا به زمین و هوا به هوا مجهز شده باشد. بلاک ۲ در سال ۲۰۲۹ از راه می‌رسد و حاوی تسلیحات کامل هوا به زمین و هوا به هوا خواهد بود و می‌توان از آن در عملیات‌ها استفاده کرد.

مقامات مدیریت برنامه تملک دفاعی کره جنوبی (DAPA)‌ اعلام کرده‌اند که «Hanwha Systems» و «آژانس توسعه دفاعی» (ADD) جهت توسعه آرایه اسکن شده الکترونیکی فعال (AESA) برای KF-X با KAI همکاری خواهند کرد. KAI اعلام کرده که هم اکنون ۱۵ موتور از شرکت «جنرال الکتریک» دریافت کرده که از آن برای ۶ پروتوتایپ استفاده خواهد کرد و سه موتور باقی می‌ماند.

کره جنوبی در حال برنامه‌ریزی برای توسعه موشک سوپرسونیک هوا به سطح (ASM) جدیدی است که انتظار می‌‌رود که توسط نیروی هوایی این کشور و جنگنده KF-X مورد استفاده قرار بگیرد.

بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، KF-X جایگزین جنگنده‌های کره‌ای F-4D/E Phantom 2 و F-5E/F Tiger 2 خواهد شد. در حال حاضر این کشور قصد دارد ۱۲۰ جنگنده KF-X را به تولید برساند که وظیفه تامین موتور آن‌ها برعهده جنرال الکتریک خواهد بود.

علاوه بر کره جنوبی، ژاپن نیز اخیرا از برنامه خود برای ساخت یکی از پیشرفته‌ترین جنگنده‌های پنهانکار یا رادارگریز جهان پرده برداشته و آمریکا نیز می‌خواهد پهپاد «اسکای بورگ» را جایگزین جت F-16 کند.

منبع : digiato.com

مطالب مرتبط :