کاربرد تجهیزات فوتونیکی در تشخیص کووید ۱۹

توسط شهریور 8, 1399 اخبار فناوری

کرونا ویروس جدید سارس-کووید ۱۹ همچنان در سراسر جهان در حال انتشار است و همه چیز را از زندگی روزمره گرفته تا اقتصاد جهانی تحت تأثیر قرار داده است.

در کاربرد تجهیزات فوتونیکی در تشخیص کووید ۱۹این زمان چالش برانگیز، مراقبت‎ های بهداشتی نقش ویژه ‎ای را ایفا می‎ کنند. علاوه بر لباس ‎های محافظ، ماسک‎ های تنفسی و دستگاه ‎های کمک تنفسی، امکان آزمایش سریع و دقیق بسیار مهم و حیاتی است. با این حال، آزمایش سریع نیاز به آزمایشگاه‏ های تشخیصی زیادی دارد.

تکنیک‎ هایی مانند PCR و تصویربرداری پزشکی در مبارزه با کرونا ویروس بسیار حیاتی هستند و به تأمین پیوسته لوازم و تجهیزات وابسته به آن، توسط سازندگانی مانند شرکت هاماماتسو فوتونیک متکی است.

برآورده شدن تقاضا برای ابزارهای تحلیلی مستلزم آن است که تولیدکنندگان به تولید خود ادامه دهند تا از عرضه مداوم قطعات مهم در سراسر جهان اطمینان حاصل شود. شرکت هاماماتسو فوتونیک بخشی از زنجیره تأمین محصولات و وسایل مورد استفاده در مبارزه با این ویروس است. محصولات این شرکت در بسیاری از کیت ‌های تحلیلگرآزمایشگاهی ادغام شده است. همچنین این شرکت با تولیدکنندگان ابزار تشخیصی حوزه بهداشت برای توسعه ابزار آزمایش سریع همکاری نزدیک دارد.

چگونه با ویروس مبارزه کنیم؟

محققین در سراسر جهان در تلاشند تا واکسن مؤثری را علیه سارس-کووید ۱۹ تولید کنند، اما این امر هنوز به زمان نیاز دارد. برای مقابله با گسترش بیشتر ویروس کرونا، شناسایی فوری ویروس از اهمیت بسزایی برخوردار است. هدف این است که زنجیره انتشار قطع شود و در نتیجه نرخ آلودگی کاهش یابد. اما برای شناسایی اینکه چه کسی آلوده است و چه کسی نیست، باید آزمایش ‏های زیادی انجام شود. آقایTedros Adhanom Ghebreyesus رئیس سازمان بهداشت جهانی طی یک کنفرانس مطبوعاتی در ماه مارس گفت: “آزمایش، آزمایش، آزمایش.” این مهمترین کار است.

تست‎ های سریع و بررسی تست‌ها

برای آزمایش هزاران نفر، هزاران تست سریع لازم است که به نوبه خود نیاز به وجود تعداد زیادی دستگاه تحلیلی برای ارزیابی تست‌ها را نشان می‏دهد. یک روش تشخیصی رایج، PCR است. این روش به ‌طور گسترده ‎ای در زیست ‌شناسی مولکولی برای تکثیر دی ان ای بیمار استفاده می ‎شود.

تست پی سی آر چگونه کار می ‏کند؟

ابتدا یک نمونه خلط از دهان، بینی یا گلوی بیمار گرفته می ‏شود. سپس این نمونه به آزمایشگاه ارسال می ‎شود. هر ویروس توسط یک ویژگی خاص از مواد ژنتیکی ‎اش قابل شناسایی است. با این حال، مقدار مواد ژنتیکی موجود در خلط باید چند برابر شود تا در آن مواد کافی برای تعیین وجود پاتوژن وجود داشته باشد. برای این منظور به اصطلاح ترموسایکلرها مورد استفاده قرار می ‏گیرند که فرآیند تست پی سی آر را آغاز می ‏کنند. پس از ۳۰ تا ۵۰ چرخه، میزان دی ان ای موجود در نمونه به ‌صورت نمایی تقویت می ‏شود. اگر پاتوژن در نمونه موجود باشد، ماده ژنتیکی آن چند برابر شده و تشخیص داده می ‏شود. اگر ژنومی از پاتوژن وجود نداشته باشد، روند تکثیر را طی نمی‏ کند و بنابراین شناسایی نمی ‏شود. با استفاده از یک رنگ فلورسانس، می ‏توان ژنوم پاتوژن تقویت یافته را در زمان واقعی مشاهده کرد. به این روش پی سی آر در زمان واقعی گفته می ‏شود.

معمولاً چند روز طول می ‏کشد تا بیمار نتیجه آزمایش را دریافت کند. ارسال نمونه به آزمایشگاه نیز زمان را طولانی‏ تر می‏ کند، خود آزمایش هم تا پنج ساعت زمان لازم دارد.

شرکت هاماماتسو فوتونیک دارای چندین دهه تخصص در توسعه و ساخت فناوری ‏های نوری است. چندین شرکت تولید کننده دستگاه‏ های آزمایشگاهی، هاماماتسو فوتونیک را برای تولید محصولاتی مانند لوله ‏های تقویت ‌کننده نوری، فوتودیودها و دوربین‏ هایی که امکان تشخیص نوری دی ان ای هدف را دارند، انتخاب کرده ‏اند. این شرکت محصولات خود را در اختیار تولیدکنندگان کیت ‏های تحلیلگر آزمایشگاهی در سراسر جهان قرار داده‏ تا در مبارزه با ویروس نقشی داشته باشد.

تصویربرداری پزشکی به عنوان یک ابزار تشخیصی دیگر

موارد شدید کووید ۱۹ با عفونت ریه همراه است که می ‏تواند منجر به تغییر در بافت ریه شود. به عنوان یک ابزار تشخیصی دیگر برای کرونا ویروس، از تکنیک ‏های تصویربرداری پزشکی مانند توموگرافی کامپیوتری (سی تی) و رادیوگرافی معمولی از قفسه سینه استفاده می ‏شود. تغییرات بافت ریه در تصاویر به‌ دست آمده از طریق این روشها به راحتی قابل مشاهده است.

در برخی موارد، تغییرات بافت ریه با وجود منفی بودن نتایج آزمایش پی سی آر دیده می ‏شود. با این حال، نتیجه منفی سی تی نیز به معنای این نیست که بیمار کرونا ویروس نداشته باشد. با سی تی یا تصویر برداری با اشعه ایکس از قفسه سینه، شدت بیماری قابل ارزیابی است و نشانه‏ های بالینی در موارد شدیدتر مورد بررسی قرار می‏ گیرد.
در مقایسه با پی سی آر، مزیت تصویربرداری پزشکی این است که نتایج آن بلافاصله در دسترس هستند. اما از طرف دیگر پرتوهای یونیزه کننده در سی تی و اشعه ایکس استفاده می ‎شود که مضراتی برای فرد به همراه دارد، بنابراین فواید این روش ‏ها برای بیمار باید از خطر تشعشع بیشتر باشد.

سهم شرکت هاماماتسو فوتونیک در زمینه تشخیص با اشعه ایکس این است که مجموعه ‏ای از آشکارسازهای اشعه ایکس مناسب را برای بسیاری از تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی در سراسر جهان تهیه می‏ کند.

منبع : www.inlc.ir

مطالب مرتبط :