ژاپن یکی از پیشرفته‌ترین جنگنده‌‌های رادارگریز دنیا را می‌سازد

توسط تیر 27, 1399 اخبار فناوری

ژاپن می‌خواهد یکی از پیشرفته‌ترین جنگنده‌‌های رادارگریز جهان را طراحی کند که نقش مهمی در دفاع هوایی این کشور خواهد داشت.

جنگنده F-2 ژاپن

جنگنده F-2 ژاپن

وزیر دفاع ژاپن در صحبت با اعضای پارلمان اعلام کرده که نسل ششم جنگنده‌های ژاپن از سال مالی ۲۰۳۱ وارد خط تولید می‌شوند و به عنوان جایگزین تقریبا ۱۰۰ جت قدیمی تک موتوره F-2 نسل چهارم که از روی مدل F-16 مدلسازی شده، فعالیت خواهند کرد. احتمالا جنگنده‌‌ رادارگریز جدید این کشور از نوع دو موتوره خواهد بود.

بیش از ۲۶۱ میلیون از بودجه دفاعی ژاپن در سال ۲۰۲۰ به این برنامه که با نام «F-X» شناخته می‌شود، تعلق می‌گیرد که البته طی آن پهپادهایی برای فعالیت در کنار جنگنده‌‌های رادارگریز نیز توسعه پیدا می‌کنند، فناوری که هم اکنون در حال توسعه در ایالات متحده آمریکا و استرالیا است.

نسل جدید جنگنده‌‌های رادارگریز ژاپن قادر به همگام‌سازی هدف میان چندین جت است که با عنوان کنترل یکپارچه آتش یا شبکه شلیک شناخته می‌شود. مشابه جت‌های پنهانکار F-22 آمریکا، جنگنده‌های ژاپن نیز به سلاح‌های داخلی مجهز می‌شوند.

جنگنده‌های F-2 برای اولین بار در سال ۱۹۹۵ به همراه جت‌های F-15J شروع به پرواز کردند و تبدیل به ستون دفاع هوایی این کشور شدند. این جنگنده‌ها دیگر قدیمی شده‌اند و ژاپن باید آن‌ها را بروزرسانی کند که البته یکی از دلایل اصلی آن، سرمایه‌گذاری چین روی جت‌های جدید است که شامل جنگنده‌‌های رادارگریز J-20 نیز می‌شود.

در حالی ژاپن از توسعه نسل جدید جنگنده‌‌ رادارگریز خود داده که اخیرا وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا فروش بیش از ۱۰۰ جنگنده F-35 به این کشور را تایید کرده که شامل ۶۳ جنگنده F-35A و ۴۲ جت F-35B می‌شود.

با خرید جدید، ژاپن از ۱۴۷ جنگنده F-35 استفاده خواهد کرد. هزینه قرارداد جدید نزدیک به ۲۳ میلیارد دلار است. به گفته پنتاگون، F-35 به پیشرفته‌ترین اویونیک، موتورها و جنگ افزارها در جهان مجهز شده و مقرون به صرفه‌ترین، کشنده‌ترین و جان سخت‌ترین هواپیما تا به امروز محسوب می‌شود.

منبع : digiato.com

مطالب مرتبط :