ارائه نیاز فناورانه: پوشش ضدچسبندگی برای جداره داخلی مخزن اسپری درایر

توسط مهر 8, 1400 مهر ۱۱ام, ۱۴۰۰ نیازهای فناورانه صنایع

رویداد ارائه نیازهای فناورانه صنایع شوینده از سلسله رویدادهای تاب‌آوری و رقابت‌پذیری زنجیره‌ ارزش می‌باشد که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تاریخ 18 مرداد ماه 1400 برگزار گردید.

در جریان برگزاری این رویداد، ایوان فناوری و نوآوری افرا با همکاری پارک علم و فناوری قزوین اقدام به شناسایی نیازمندی‌ها و اولویت‌های فناورانه زنجیره ارزش صنایع شوینده نموده‌اند. اکنون با هدف ارتقای بهره‌وری صنعت با راهکارهای فناورانه، از تمامی فناوران دعوت می‌گردد تا در صورت دارا بودن توان فنی برای حل چالش، پیشنهادات فنی خود را از طریق پست الکترونیک Info@afrainnovation.com ارسال نمایند.

شرح مسئله

یکی از فرآیند‌ها در تولید پودر شوینده، تبدیل خمیر شوینده به پودر است که در مخزن حجیمی (استوانه‌ای به طول 25 و قطر 8 متر) با عنوان اسپری درایر انجام می‌شود.
طی این فرآیند خمیر پودر، هوای گرم (با دمایی حدود 300 تا 470درجه سانتیگراد) و سایر افزودنی‌های لازم به مخزن وارد شده و خمیر به پودر تبدیل می‌شود.
در هر بار اجرای این فرآیند مقداری پودر به بدنه می‌چسبد و حدودا در هفته‌ 4 ساعت زمان جهت تمیز کردن جداره مخزن توسط اپراتورها اختصاص داده می‌شود. پوشش دهی جداره داخلی مخزن به منظور جلوگیری از چسبیدن پودر به جداره یکی از نیازهای شرکت است.
دلیل عنوان نیاز از سوی صنعت کاهش زمان تمیزکاری مخزن است که منجر به توقف پروسه تولید و کاهش راندمان تولید می‌شود.
از سوی دیگر ایجاد پوشش نچسب روی بدنه مخزن منجر به کاهش هزینه تولید باتوجه به حذف زمان و هزینه صرفه شده برای تمیزکاری مخزن می‌شود.
در انتهای پروژه انتظار می‌رود پس از اجرای پوششی سازگار با دما، رطوبت و ترکیبات شیمیایی وارد شده به مخزن، مشکل چسبیدن پودر به جداره حل شود.
همچنین پوشش مورد نظر باید نسبت به اعوجاج‌های احتمالی جداره مخزن مقاوم باشد و به سادگی از دیواره جدا نشود.
با توجه به حجم بالای مخزن و نبود امکان جابجایی آن، به نظر می رسد ایجاد قابلیت پوشش دهی به صورت پرتابل و همچنین مقرون به صرفه بودن پوشش از جمله موارد حایز اهمیت در حل این مسئله می‌باشد.
از جمله گلوگاه فنی موجود در رابطه با رفع این نیاز نحوه اجرای پوشش بصورت پرتابل می‌باشد.

عنوان نیازمندی

پوشش ضدچسبندگی برای جداره داخلی مخزن اسپری درایر

نام کارگزار

ایوان فناوری و نوآوری افرا

مهلت ارسال پیشنهادات

1400/07/20

ارسال پیشنهادات

Info@afrainnovation.com

شماره تماس

021-76251097