پروژه‌ Soli گوگل چیست و چه کاربردهایی دارد؟

توسط خرداد 27, 1398 خرداد ۲۹ام, ۱۳۹۸ اخبار فناوری

پروژه فناوری ژست حرکتی گوگل با نام Soli که جزو پروژه‌های تیم فناوری پیشرفته‌ی گوگل است، ویژگی‌هایی دارد که می‌تواند نحوه‌ی تعامل با لوازم الکترونیکی را متحول کند.

پروژه‌ی Soli یکی از پروژه‌های پیشرفته‌ی شرکت گوگل است که توسط گروه رازآلود پروژه‌ها و فناوری‌های پیشرفته‌ی این شرکت، موسوم به ATAP در حال انجام است. سولی می‌تواند نحوه‌ی تعامل ما با دستگاه‌هایی همچون گوشی و تبلت و ساعت هوشمند را متحول کند.

کاربردی که در پایین‌ترین سطح می‌توان برای سولی متصور شد این است که دست‌های کاربر جایگزین صفحه‌نمایش‌های لمسی یا موس و کیبورد می‌شود؛ یعنی با بهره‌گیری از سولی به جای لمس اجسام فیزیکی مثل دکمه و نمایشگر، از ژست‌های حرکتی برای کنترل لوازم الکترونیکی خود استفاده خواهید کرد.

پروژه‌ی Soli به کمک رادار کار می‌کند. همین موضوع سولی را از سایر روش‌های تشخیص ژست حرکتی متمایز می‌کند. رادار حرکات شما را به کمک امواج رادیویی با فرکانس بالا تشخیص می‌دهد.

آن‌چه که عامه‌ی مردم از رادار در ذهن دارند چیزی شبیه سیستم پلیس است که به کمک آن سرعت را تشخیص می‌دهد؛ اما به گفته‌ی یکی از کارشناسان گوگل، آن‌ها بازتاب امواج را به صورت مداوم اندازه‌گیری می‌کنند؛ به طوری که اختلاف سیگنال ارسالی و دریافتی سنجیده می‌شود و طی یک سری پردازش‌های پیچیده و به کمک یادگیری ماشین، ژست‌های حرکتی تشخیص داده می‌شوند.

البته کنترلرهای مبتنی بر ژست حرکتی چندان هم جدید نیستند. شرکت‌هایی مانند Leap Motion و اینتل با فناوری realsense مدتی است که روی این گونه کنترلرها کار می‌کنند؛ اما این سیستم‌ها برای رهگیری حرکت از دوربین استفاده می‌کنند که باعث کاهش دقت آن‌ها می‌شود.

از آن‌جایی که حسگرهای Soli می‌توانند حرکات را با حداکثر دقت ۱۰ هزار فریم بر ثانیه رهگیری کنند، از سیستم‌های وابسته به دوربین که با نرخ فریم بسیار پایین‌تر کار می‌کند دقیق‌تر به حساب می‌آیند. علاوه بر این، برخلاف دوربین‌ها، رادار می‌تواند از انواع مشخصی از اشیاء عبور کند که این ویژگی آن را نسبت به دوربین پرکاربردتر می‌کند.

کاربردی که گوگل هنگام معرفی Soli بیش از هرچیز برای آن متصور بود، استفاده در ساعت‌های هوشمند بود. به عقیده‌ی گوگل با کوچک‌تر شدن ساعت‌های هوشمند، کار کردن با نمایشگر لمسی کوچک آن‌ها بسیار دشوار می‌شود. سولی می‌تواند باعث شود برای کار با ساعت هوشمند خود دیگر نیازی به لمس صفحه‌ی آن نداشته باشید؛ اما کاربرد سولی به همین جا ختم نمی‌شود. در حالت فعلی، سولی تراشه‌ی کوچکی است که می‌تواند در هر دستگاهی جای بگیرد و امکان کنترل آن را بدون نیاز به دکمه و نمایشگر فراهم کند.

تصور این که ابزار الکترونیکی معمول در زندگی را از طریق ژشت‌های حرکتی کنترل کنیم بسیار جالب است. گوگل مثال کنترل صدای رادیو را مطرح کرده است؛ اما کاربردهای بسیار دیگری می‌توان برای آن در نظر گرفت. حسگرهای سولی می‌توانند حرکات را تا شعاع حدودا یک متری تشخیص دهند؛ بنابراین مثلا می‌توانید با تکان دادن دست نوتیفیکیشن گوشی خود را حذف کنید یا با فشار انگشتان به یکدیگر موسیقی را از بلندگوی بلوتوث خود پخش کنید.

با این‌که گوگل در کنفرانس معرفی پروژه‌ی Soli بیشتر روی دقت تشخیص حرکت آن تأکید کرد تا روی موارد استفاده‌ی آن، اما می‌توان گفت که سولی به دلیل کوچک بودن امکان استفاده در طیف وسیعی از دستگاه‌ها را دارد. یکی از کاربردهای بسیار مفید سولی می‌تواند در تجهیزات پزشکی باشد.

همان‌طور که اشاره شد استفاده از رادار به جای دوربین، پروژه‌ی Soli را از سایر فناوری‌های مبتنی بر ژست حرکتی متمایز ساخته است و سرعت و دقت آن را به نسبت افزایش زیادی داده است؛ به‌طوری‌که بر اساس ویدیوی معرفی این پروژه، سولی می‌تواند حرکات ریز در حد زیر یک میلی‌متر جابه‌جایی را نیز تشخیص دهد. استفاده‌ی پزشکی از Soli با توجه به ویژگی‌های مناسب آن می‌تواند بسیار جذاب باشد.

Soli می‌تواند در محیط کلینیکی پرکاربرد باشد

سرازیری لوازم الکترونیکی به بیمارستان‌ها باعث افزایش وجود کامپیوترها و تبلت‌ها در مراکز درمانی شده است. همین موضوع خطر آلودگی و سرایت بیماری بین بیماران و پرستاران را افزایش می‌دهد؛ چرا که اغلب دستگاه‌های الکترونیکی قابل ضدعفونی کردند نیستند. کنترل بدون لمس این دستگاه‌ها می‌تواند بهداشت را در بیمارستان‌ها افزایش دهد.

به علاوه، Soli می‌تواند در اتاق عمل نیز کمک حال جراحان باشد و کمک کند هنگام جراحی و مثلا برای تماشای تصاویر MRI به لوازمی که استریل نشده است دست نزنند.

سیستم تشخیص حرکتی مبتنی بر کینکت به نام GestSure در سال ۲۰۱۱ در بیمارستانی به نام سانی بروک در تورنتو به کارگیری شد و مایکروسافت در لندن کارهایی برای توسعه‌ی فناوری مبتنی بر کینکت برای تأمین نیاز بیمارستان‌ها انجام داد؛ اما واکنش سریع‌تر و اندازه‌ی کوچک سولی می‌تواند آن را به گزینه‌ی اول محیط‌های کلینیکی و درمانی تبدیل کند.

پروژه Soli گوگل بخشی از آینده اینترنت اشیاء است

در جدال آینده آلفابت با آمازون بر سر آینده محصولات مصرفی، Soli بسیار مهم خواهد بود.

استفاده از فناوری ژست‌های حرکتی نسبت به عینک‌های واقعیت افزوده ای که شرکت‌هایی مانند اپل و هواوی تولید می‌کنند، درجه تهاجمی کمتری دارند و برای افراد درون‌گرا، نسبت به دستیارهای صوتی گوگل، الکسا، علی‌بابا و شیائومی گزینه راحت‌تری محسوب می‌شوند. آینده دستگاه‌های تلفن همراه‌ با فناوری نامرئی رقم می‌خورد که همه جا در دسترس خواهد بود و با سرعتی باورنکردنی درحال محقق شدن است.

کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) گفته است که تاییدیه‌ای را به گوگل اعطا می‌کند تا با قدرت هرچه تمام از سنسورهای Soli بهره‌برداری کند. گوگل تا‌به‌حال برتری خود را در زمینه پردازش زبان طبیعی نشان داده است؛ اما این برای رقابت با ظرفیت‌های بالای آمازون یا شرکت‌هایی مانند هواوی و علی‌بابا کافی نیست.

کمیسیون ارتباطات فدرال می‌گوید که تصمیمش مبنی بر اعطای اجازه فعالیت پروژه Soli به گوگل، به‌نفع منافع عمومی خواهد بود؛ زیرا این پروژه ویژگی‌هایی نوآورانه همچون کنترل دستگاه‌های مختلف با ژست‌های حرکتی و بدون نیاز به لمس را ارائه می‌دهد.

با روی کار آمدن فناوری ۵G و نسل جدید اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی توسط ByteDance و همچنین ابزارهای توسعه‌داده‌شده در بستر Alexa Skills، اینترنت اشیاء سرانجام درحال پدیدار‌شدن است. اعجوبه دستیار صوتی گوگل هم چیزی از نام‌های ذکرشده کم ندارد.

ما باید آینده فناوری‌های بعد از موبایل را جدی بگیریم. برای مثال تراشه رادار Soli نمونه آزمایشی سخت‌افزار گوگل را قادر می‌ساخت تا به حرکات دست پاسخ دهد. برای افراد آینده‌نگر، این دقیقا همان چیزی است که انتظارش را دارند. سینرژی حاصل از فناوری پاسخ به حرکات دست را تصور کنید و به داده‌ها و عکس‌العمل‌هایی که در نتیجه رفتار ما در محیط واقعیت افزوده ممکن است جریان داشته باشند بیاندیشید؛ واقعا احساس خوبی خواهد داشت!

منبع : زومیت