ذوب‌آهن اصفهان؛ نخستین تولید‌کننده ریل راه‌آهن استاندارد در کشور

توسط شهریور 13, 1399 اخبار فناوری

شرکت ذوب آهن اصفهان موفق به کسب مجوز از سازمان ملی استاندارد ایران (ISIRI) جهت تولید ریل‌های راه آهن شد. به این ترتیب، برای نخستین بار ریل راه‌آهن مطابق با ضوابط سازمان ملی استاندارد در کشور به تولید خواهد رسید.

ذوب‌آهن اصفهان؛ نخستین تولید‌کننده ریل راه‌آهن استاندارد در کشورمدیر کل استاندارد استان اصفهان در نشستی که برای اعطای پروانه علامت استاندارد برای تولید ریل راه‌آهن برگزار شد، اظهار داشت:

شرکت ذوب آهن اصفهان یکی از بزرگ ‌ترین تولیدکنندگان ریل در غرب آسیا است و امروز استانداردی را کسب می‌کند که با نظارت تمام دستگا‌ه‌های متخصص مربوط به خود تدوین شده است. در کشور ما آزمایشگاه تایید صلاحیت شده‌ای برای آزمودن نمونه‌های ریلی وجود نداشته است، اما با حضور کارشناسان ما در مجموعه ذوب آهن اصفهان تایید صلاحیت انجام شده و حدود یک هفته قبل این پروانه صادر شد.

در سالی که به عنوان جهش تولید نامگداری شده است، استانداردسازی تولیدات ملی، افتخاری برای کشور محسوب می‌شود.

در این نشست، یزدی زاده مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان اظهار داشت:

مهم‌ترین مشکل ما در مجموعه ذوب آهن اصفهان استفاده از تکنولوژی های قدیمی بود. کشور ما از روش های مورد استفاده در کشورهای صاحب فناوری برای تولید فولاد استفاده می کند و این ویژگی باعث ورود این شرکت به صنعت ریلی شد. گاززدایی و گوگردزدایی که از فولاد تولیدی انجام شد، تاثیر به سزایی در تولید محصولاتی با کیفیت گذاشت. در بخش نورد باید کار‌های متفاوتی انجام می‌شد تا به این استاندارد دست پیدا کنیم.

نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران افزود:

استانداردسازی و ارتقای کیفیت اقلام فولادی از جمله موضوعاتی است که همواره مورد توجه قرار می‌گیرد و امروز شاهد یکی از دستاورد‌های آن هستیم و این موضوع باید مورد توجه تمام صنایع قرار بگیرد.

دستگاه‌های مختلف می‌توانند استاندارد‌هایی را که به صورت داخلی تدوین کرده‌اند، به این سازمان ارایه کنند تا با همراهی سازمان ملی استاندارد به استاندارد ملی تبدیل شود. مدتی قبل با تاسف درباره تولید ریل صحبت می‌شد، چرا که شک و شبهه‌هایی درباره آینده و فروش آن وجود داشت، اما استانداردسازی مناسب می‌تواند باعث افزایش حضور تولیدکنندگان داخلی در سطح بین‌المللی شود.

وی با اشاره به این موضوع که از سال 1395 مصوب شده است هر محصولی برای تولید باید استاندارد مشخصی داشته باشد، اظهار داشت:

مفهوم استاندارد در صنایع کشور جا افتاده و امروز شاهد آن هستیم، اما راه زیادی در پیش داریم. بسیاری از تولیدات شامل استاندارد نیستند، اما خودشان باید به سمت دریافت استاندارد حرکت کنند.

توسعه استاندارد یکی از معیار‌های توسعه صنایع است و توسعه این مهم می‌تواند به بهبود شرایط کمک کند.

به نقل از : iran-mavad.co

مطالب مرتبط :