نانوکامپوزیتی که آلودگی زیست‌محیطی صنعت دامپروری را کاهش می‌دهد

توسط اردیبهشت 24, 1400 اخبار فناوری

نتایج یافته‌های اخیر محققان نشان می‌دهد که با استفاده از نوعی نانوکامپوزیت می‌توان آلودگی مس و آرسنیک حاصل از فعالیت صنعت دامداری را کاهش داد.

نانوکامپوزیتی که آلودگی زیست‌محیطی صنعت دامپروری را کاهش می‌دهدمحققان نانوکامپوزیت جدیدی برای جلوگیری از آلودگی صنعت دام، تولید کردند. با توسعه دامداری، مقدار زیادی یون مس و آرسنیک با ادرار دام در آب و خاک آزاد می‌شود، زیرا Cu (II) و As (III) معمولاً برای تقویت رشد برخی از دام‌ها وارد رژیم غذایی آن‌ها می‌شود.

یون‌های Cu و As به راحتی توسط محصولات کشاورزی جذب می‌شوند و پس از مصرف این محصولات، در بدن انسان تجمع می‌یابند و در نتیجه اثرات منفی جدی بر سلامتی دارند. این موضوع یکی از مشکلات اساسی است که توسعه پایدار دامداری و کشاورزی را محدود می‌کند. بنابراین، ضروری است که یک فناوری جدید برای تصفیه آب، خاک و ادراری که توسط دام با Cu / As آلوده شده ارائه شود.

اخیراً تیمی به سرپرستی ژنگیان از موسسه ماشین‌های هوشمند موفق به تولید نانوکامپوزیتی برای حذف هم‌زمان Cu (II) و As (III) شدند. آن‌ها این نانوکامپوزیت را با استفاده از میکروکره‌های Fe۳O۴ و ZIF-۸ از طریق روشی به نام FZ تولید کردند.

در این تحقیق که نتایج آن در قالب مقاله‌ای با عنوان «ساخت نانوکامپوزیت Fe۳O۴ / ZIF-۸ برای حذف هم‌زمان مس و آرسنیک از ادرار آب / خاک» به چاپ رسیده است، دانشمندان کارایی حذف مس (II) و آرسنیک سه ظرفیتی را با استفاده از این نانوکامپوزیت بررسی کردند. نتایج نشان داد که با این روش می‌توان مس و آرسنیک را از محیط خارج کرد.

نتایج این پروژه نشان داد که می‌توان با استفاده از نانوکامپوزیت اقدام به حذف هم‌زمان Cu (II) و As (III) از آب، خاک و ادرار دام کرد که ممکن است دارای مقدار بالایی آلودگی Cu (II) و As (III) باشد.

منبع: پایگاه خبری فناوری نانو ایران

مطالب مرتبط: