موفقیت محققان در تولید برق از رطوبت هوا؛ باتری‌های آینده با بخار آب شارژ می‌شوند

توسط خرداد 24, 1399 اخبار فناوری

محققان در جدیدترین تحقیق خود به یک منبع جدید از انرژی‌های تجدیدپذیر دست پیدا کردند. این تیم طی تحقیقات آزمایشگاهی توانست تنها توسط آب و فلز، ولتاژ ایجاد کند که انتظار می‌رود منجر به شارژ باتری‌ها توسط رطوبت موجود در هوا شود.

موفقیت محققان در تولید برق از رطوبت هوا«کالین پرایس»، استاد دانشگاه تل آویو و سرپرست این تحقیق اعلام کرده:

«ما بدنبال تمرکز روی یک پدیده طبیعی یعنی تولید الکتریسیته از آب بودیم. الکتریسیته در رعد و برق تنها توسط آب در فازهای مختلف آن شامل بخار آب، قطرات آب و یخ تولید می‌شود. ۲۰ دقیقه فرایند توسعه ابر باعث می‌شود که قطرات آب یک تخلیه الکتریکی عظیم یا صاعقه ایجاد کنند.»

پرایس و تیمش روی پتانسیل قطرات آب برای شارژ الکتریکی تمرکز کردند. محققان در گذشته نشان داده بودند که از طریق اصطکاک می‌توان سطوح فلزی را با استفاده از قطرات آب شارژ کرد. مطالعات دیگری نیز مشخص کرده بودند که انواع خاص فلز با قرارگیری در معرض رطوبت موجود در هوا می‌توانند شارژ الکتریکی تولید کنند.

آزمایش‌های این تیم با هدف دستیابی به پاسخ این سوال که چگونه ولتاژ میان دو فلز ایجاد می‌شود، طراحی شدند. زمانی که دو فلز در معرض هوای خشک قرار گرفتند، ولتاژی تولید نشد. با افزایش رطوبت به ۶۰ درصد، فرایند تولید ولتاژ آغاز شد که البته با کاهش دوباره رطوبت، این ولتاژ ناپدید شد.

پرایس درباره آزمایش‌های تیم خود اعلام کرده:

«ما تلاش کردیم که برق را در شرایط آزمایشگاهی دوباره تولید کنیم و به این موضوع پی بردیم که سطوح فلزی ایزوله شده مختلف میزان متفاوتی از شارژ را در هنگام قرارگیری در معرض رطوبت تولید می‌کنند. با این وجود تنها زمانی که رطوبت بالای ۶۰ درصد باشد، ولتاژ به وجود می‌آید. این پدیده تقریبا در تمام روزها در کشورهای گرمسیری رخ می‌دهد.»

به گفته محققان، آزمایش‌ها نشان می‌دهد که رطوبت موجود در هوا می‌تواند برای شارژ سطوح در حدود یک ولت کارایی داشته باشد اما همچنان نمی‌توان آن را در دنیای واقعی مورد استفاده قرار داد. به اعتقاد پرایس اگرچه باتری‌های قلمی ۱.۵ ولتی هستند، اما می‌توان در آینده باتری‌هایی تولید کرد که توسط بخار آب شارژ شوند. در سال‌های اخیر پیشرفت در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر افزایش چشمگیری داشته و چند روز پیش نیز محققان موفق به تولید برق از سایه شدند.

منبع : New Atlas

مطالب مرتبط :