سیستم مجهز به حسگر پیزوالکتریک عدم تحرک کاربران پشت میزنشین را هشدار می‌دهد

توسط فروردین 5, 1400 اخبار فناوری

محققان دانشگاه هنگ کنگ موفق به توسعه سیستمی مجهز به حسگر پیزوالکتریک شده‌‌اند که عدم تحرک افراد پشت میز نشین را هشدار می‌دهد و در صورتی که فردی در مدت زمان ۳۰ دقیقه کمتر از ۱۰ بار مفصل‌های خود را حرکت ندهد، حسگر آلارم خواهد داد.

سیستم مجهز به حسگر پیزوالکتریک عدم تحرک کاربران پشت میزنشین را هشدار می‌دهدعدم تحرک و پشت میزنشینی عارضه‌ای که بسیاری با آن درگیر هستند. بی‌تحرکی می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری برای سلامت به همراه داشته باشد. «ژنگبو یانگ» از محققان دانشگاه هنگ کنگ با همکاری تیم تحقیقاتی خود با هدف توجه به سلامت افراد پشت میزنشین، موفق به توسعه حسگر پیزوالکتریک جدیدی شده‌اند که میزان حرکت مفصل‌های بدن را پایش می‌کند.

زمانی که کاربر مفصل‌های خود را حرکت می‌دهد، حسگر متوجه شده و این حرکات را ثبت می‌کند. در واقع انرژی حرکتی حاصل از مفصل‌ها به ولتاژ تبدیل می‌شود و میکروکنترلر دستگاه این ولتاژ را دریافت می‌کند. با استفاده از این سیستم می‌توان به راحتی میزان تحرک مفصل‌های بدن کاربران را پایش کرد.

هدف اصلی طراحی این سیستم جدید آن است که به کاربرانی که تحرک ندارند، هشدار بدهد تا سلامت آنها کمتر در معرض خطر قرار دارد. گفتنی است سیستم مجهز به حسگر پیزوالکتریک هنوز به مرحله تولید تجاری نرسیده است، اما محققان امیدوار هستند به زودی بتوانند آن را به مرحله تولید انبوه رسانده و در دسترس کاربران قرار بدهند.

شاید اینطور به نظر بیاید که ۱۰ حرکت بدنی در عرض نیم ساعت، کاری سخت و غیرقابل انجام است. خصوصا افرادی که کارهای فکری و تمرکزی انجام می‌دهند، نمی‌توانند هر نیم ساعت حداقل ۱۰ حرکت بدنی داشته باشند. اما باید در نظر گرفت که مشکلات بعدی ناشی از عدم تحرک می‌تواند تبعات بسیار بدی بر سلامت این افراد داشته باشد. به علاوه حرکت دادن مفصل‌های بدن، پشت کامپیوتر کار دشواری نیست و تمرینات ورزشی بسیاری را می‌توان در حین کار کردن و حتی در حالت نشسته هم انجام داد.

منبع: digiato

مطالب مرتبط: