تولید چرخ مسی از نوعی آلیاژ در کشور

توسط خرداد 28, 1399 اخبار فناوری

پژوهشگران مرکز تحقیقات فرآوری مواد فلزی سازمان جهاددانشگاهی تهران موفق شدند برای نخستین‌بار در کشور چرخ مسی از آلیاژ مس کروم زیرکونیم را تولید کنند.

تولید چرخ مسی از نوعی آلیاژ در کشورچرخ مسی به عنوان یکی از اجزای مهم صنعت ریخته‌گری کشور شناخته می‌شود. مراحل تولید این محصول پیچیده است و فناوری تولید آن تاکنون در انحصار چند کشور از جمله آلمان بود. این چرخ، کریستالیزاتور خط ریخته‌گری پیوسته مس است که به‌عنوان خط پراپرزی (properzi) در صنعت شناخته شده است.

برای تولید این چرخ باید مراحل ریختگی، فورج گرم، رینگ رولینگ، فورج سرد، عملیات حرارتی و ماشین‌کاری طی ‌شود، زیرا جنس چرخ از آلیاژ مس کروم زیرکونیم است و مراحل تولید آن پیچیده است.

این آلیاژ در ریخته‌گری تمایل شدیدی به اکسیدشدن کروم و زیرکونیم دارد؛ هم‌چنین سیالیت آن در حین ذوب نسبتاً کم است که همه‌ی این موارد تولید شمش آن را با مشکل مواجه می‌کند. پس از تولید شمش اولیه، مراحل مختلف تولید جهت رسیدن به خواص مکانیکی و فیزیکی طی شده است. از ویژگی‌های این چرخ، استحکام مکانیکی، هدایت حرارتی و دمای تبلور مجدد بالا است که باعث افزایش عمر کارکردی قطعه می‌شود.

چرخ تولید این محصول تاکنون با تولید بیش از 7۰۰۰ تن محصول توانسته است تاییدیه‌ی کارفرما را اخذ کند.

مراسم رونمایی از پروژه چرخ مسی (مس زیرکونیوم) با حضور محمود نیلی رییس دانشگاه تهران، حمیدرضا طیبی رییس جهاد دانشگاهی، خداداد غریب‌پور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و مدیرعامل مس ایران در دانشکده فنی جهاد دانشگاهی تهران برگزار شد.

منبع : irna

مزالب مرتبط :