تولید نانوالکترودهای کارآمد برای جوشکاری در صنایع دفاعی

توسط آذر 23, 1398 بهمن ۲۶ام, ۱۳۹۹ اخبار فناوری

یکی از شرکت‌های ایرانی تولیدکننده الکترودهای جوشکاری، نانوالکترودهایی با مقاومت در برابر جذب رطوبت تولید کرده است که می‌تواند در صنایع حساس نظیر پتروشیمی مورد استفاده قرار گیرد.

تولید نانو الکترودهای کارآمد برای جوشکاری در صنایع دفاعیبه گزارش ایوان فناوری و نوآوری افرا و به نقل از ایسنا، جوشکاری مخازن تحت فشار و مخازن ذخیره محصولات پتروشیمی و همچنین تجهیزات صنایع مختلف سیمان، دفاعی و کشتی‌سازی با حساسیت زیادی همراه است و باید در انتخاب الکترود مناسب برای جوشکاری آن‌ها دقت کافی انجام شود. از این رو محققان کشورمان با بهره‌گیری از فناوری نانو و با استفاده از نانوذرات در روکش الکترودهای قلیایی موفق به ساخت نانوالکترودهای قلیایی مقاوم به جذب رطوبت شده‌اند.

معمولا الکترودهای قلیایی به دلیل خواص مکانیکی بالا برای جوشکاری تجهیزات خاص استفاده می‌شوند. الکترودهای با روکش قلیایی در کنار خواص مکانیکی بالایی که ایجاد می‌کنند، جاذب رطوبت محیط اطراف هستند. بروز ترک سرد هیدروژنی در منطقه جوش متاثر از حرارت جوشکاری و یا در زیر منطقه جوش از مشکلاتی است که پس از پایان جوشکاری و حتی در زمان سرویس تجهیز موردنظر در جوش و یا اطراف آن اتفاق افتاده و سبب بروز خسارات سنگین می‌شود. منبع اصلی ورود هیدروژن به فلز جوش و بروز ترک سرد هیدروژنی، رطوبت موجود در روکش الکترود است. رطوبت مذکور در طول قوس تجزیه شده و به هیدروژن اتمی تبدیل و وارد فلز جوش می‌شود.

برای تولید این نانوالکترودها پس از توزین و مخلوط کردن مواد اولیه اقدام به اضافه کردن نانوذرات به چسب کرده و چسب حاوی ماده نانو به مخلوط خشک اضافه و با آن ترکیب می‌شود. با اکسترود مخلوط‌ تر نهایی بر روی مغزی فولادی الکترود و تولید الکترود روکش‌دار و پخت الکترودها در کوره محصول نهایی آماده عرضه به مصرف‌کنندگان می‌شود. این الکترودها و دیگر الکترودهای قلیایی با استحکام‌های بیشتر و همچنین الکترودهای مورداستفاده برای جوشکاری فولادهای زنگ نزن، در صنایع مختلف از جمله ساخت تجهیزات و سیستم‌های لوله‌کشی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع سیمان، دفاعی، کشتی‌سازی و سازه کاربرد فراوان دارند.

بر اساس اعلام ستاد نانو، شرکت تولیدکننده این نانوالکترودها، بزرگ‌ترین واحد تولیدکننده مواد مصرفی جوشکاری در منطقه غرب آسیا و خاورمیانه محسوب می‌شود.

 

منبع : ایسنا