تولید روان‌کننده سیلیکونی حاوی نانوذرات برای صنعت نساجی کشور

توسط اردیبهشت 19, 1399 اخبار فناوری

روان‌کننده سیلیکونی حاوی نانوذرات جهت افزایش نقطه جوش برای استفاده در صنعت نساجی کشور تولید و به بازار عرضه شده است.

تولید روان‌کننده سیلیکونی حاوی نانوذرات برای صنعت نساجی کشورشرکت نانوزیست صنعت اهورا اسپری سیلیکونی حاوی نانوذرات جهت افزایش نقطه جوش تولید و به بازار عرضه کرده است. در این اسپری از نانوذرات اکسیدروی (ZnO) استفاده شده است.

علیرضا علافچیان، مدیرعامل این شرکت می‌گوید: «شرکت پلی‌اکریل اصفهان به نوعی اسپری روان‌کننده نیاز داشت که این اسپری‌ها از یک شرکت آلمانی خریداری و وارد می‌شدند. تصمیم گرفتیم که این اسپری را در داخل کشور تولید کنیم از این رو با مهندسی معکوس، اسپری آلمانی را تولید کرده و با اندکی تغییر در فرمولاسیون، نانوذرات را نیز به آن اضافه کردیم. با این کار خاصیت روان‌کنندگی و در عین حال مقاومت حرارتی اسپری بهبود قابل توجهی پیدا کرد.»

عضو هیئت‌علمی پژوهشکده نانو و مواد پیشرفته دانشگاه صنعتی اصفهان درباره کاربردهای این محصول می‌گوید: «از این اسپری در صنایع ریسندگی و بافندگی استفاده می‌شود، در این صنایع روی صفحه‌ها و قطعات نخ‌ساز این اسپری زده می‌شود که هم کار تمیز کردن و هم روان‌کنندگی را انجام ‌می‌دهد. البته این اسپری هر جا که چرخ‌دنده وجود داشته باشد قابل استفاده است. برای مثال در تجهیزات تزریق پلاستیک نیز که نیاز به روان‌سازی بوده و کار در دمای بالا انجام می‌شود، این اسپری قابل استفاده است.»

معاون پژوهشی پژوهشکده نانو و مواد پیشرفته دانشگاه صنعتی اصفهان درباره فعالیت‌های این شرکت می‌گوید: «پیش از تولید این اسپری روی سنتز انواع مختلف نانوذرات کار کرده‌ بودیم و به فناوری تولید سنتز چند نوع نانوذرات نیز دست پیدا کرده بودیم. در حال حاضر ۸ محصول تولید کرده‌ایم که به دنبال دریافت گواهی نانومقیاس برای این محصولات هستیم.»

مدیرعامل نانوزیست صنعت اهورا از تولید سه هزار اسپری در ماه خبر داد و گفت: «امکان تولید بیشتر این اسپری‌ها وجود دارد، اما به دلیل شیوع ویروس کرونا روی تولید ماسک‌نانو تمرکز داریم و خط تولید این نوع ماسک‌ها را راه‌اندازی کرده‌ایم که این کار انرژی زیادی از شرکت نانوزیست صنعت اهورا گرفته است. به مرور تلاش می‌کنیم که ظرفیت تولید اسپری را افزایش دهیم.»

به نقل از : پایگاه خبری فناوری نانو ایران

مطالب مرتبط :