تولید ابزار گرافنی برای شارژ بی سیم

توسط فروردین 15, 1399 اخبار فناوری

محققان با استفاده از ماده گرافن نوعی ابزار شارژ بی سیم ابداع کرده اند که با استفاده از علائم وای فای می تواند برای شارژ بی سیم وسایل مختلف برقی به کار گرفته شود.

در طبیعت در حالت عادی منابع انرژی زیادی برای شارژ وسایل برقی وجود دارد و محققان دانشگاه ام آی تی برای اولین بار سیستمی را ابداع کرده اند که می‌تواند از انرژی اتلاف شده وای فای برای شارژ ابزار مختلف به کار گرفته شود.

سیستم یادشده مبتنی بر استفاده از امواج فرکانس بالا و تتراهرتزی است که فناوری وای فای را شکل می دهد. تا به امروز فناوری برای دستیابی به این امواج و مهار آنها به منظور شارژ وسایل مختلف در دسترس نبوده است، اما محققان وسیله ای را تولید کرده اند که متشکل از قطعات مربعی شکل گرافن و لایه هایی از ماده شیمیایی نیترید بور است. یک آنتن نیز بر روی این ابزار نصب شده که می تواند انرژی تشعشعات وای فای را دریافت کرده و برای ذخیره سازی به گرافن منتقل کند.

اگر چه انرژی که فعلا با استفاده از این سیستم ذخیره می شود، اندک است؛ اما در آینده با ارتقای آن می توان انرژی بیشتری را بدین شیوه ذخیره کرد. روش مذکور برای تامین برق وسایل مختلف پزشکی که در بدن انسان کار گذاشته می شوند نیز کاربرد خواهد داشت.، اما برای شارژ لپ تاپ و گوشی نیز قابل استفاده است.

منبع : خبرگزاری فارس

 

مطالب مرتبط :