توسعه فناوری جوش ورقه های فلزی ضخیم با استفاده از لیزر

توسط تیر 21, 1398 اخبار فناوری

هدف از پروژه DIOMAR، دستیابی به فناوری جوش لیزری مدرن با استفاده از لیزرهای پرتوان برای بکارگیری در بخش دریایی است.

پژوهشگران آلمانی طی پژوهشی با استفاده از مجموعه ای از لیزر دیودهای مدرن به جوشکاری ورقه­ فلزات ضخیم برای کاربردهای ناوگان دریایی پرداختند.

در پروژه مشترکی به رهبری شرکت­ لیزر زنتروم هانوفر آلمان و همکاری شرکت های الکترونیک داچلند آلمان، لیزرهای صنعتی مولیم-کارلیچ آلمان و کشتی سازی ورف-میر آلمان تلاش شده است جوش های لیزری مستحکم و تمیزی را روی ورقه فولاد تا ضخامت ۳۰ میلیمتر ایجاد کنند. بدین منظور، اعضای تیم از منابع لیزر دیود برای دست یابی به بالاترین کارایی استفاده کرده اند.

فرآیند اتصال قطعات فولادی در ناوگان دریایى، پتانسیل بالایی برای کاهش هزینه تولید و افزایش بهره وری دارد. فرآیند جوش قوسی که به طور متداول در زیر آب استفاده می شود، نسبتاً کند بوده و تغییر شکل زیادی در قطعه ایجاد می کند. فرآیند جوش هیبریدی قوسی-لیزری نیز به آماده سازی بسیار زیاد لبه کار که انعطاف پذیر هم نیست نیاز دارد.

برای جوشکاری ورقه های فولادی با ضخامت زیاد مخصوصاً از ۱۲ تا ۳۰ میلیمتر، هیچ روشی نتوانسته  جایگزین جوشکاری به روش قوسی در زیر آب شود. با توجه به این موضوع، اعضای پروژه می خواهند در بخش دریا، فناوری جوش لیزری که بسیار مستحکم و تمیز است را برای ورقه فلزات ضخیم انجام دهند.

در این پروژه که  “جوشکاری ورقه­ فلزات ضخیم توسط لیزرهای دیودی پرتوان برای کاربردهای ناوگان دریایی (DIOMAR)”  نام گرفته است، از مجموعه ای از لیزر دیودهای مدرن با توان بیشینه ۶۰ کیلووات در مد پیوسته استفاده می شود. هدف از پروژه DIOMAR دست یافتن به اتصالات با کیفیت و سرعت جوش بالا است. همچنین اعضا می خواهند هزینه های آماده سازی لبه ها و مواد مصرفی دیگر را نسبت به دیگر روش های اتصال کاهش دهند.

برای پیشبرد سریعتر این پروژه، آزمایش هایی به طور موازی در یک آزمایشگاه لیزر و در محیطی شبیه به کارگاه کشتی سازی انجام می شود. همچنین امکان تست سریع، ارزیابی و بهینه سازی فرآیندها فراهم شده است.

با استفاده از روش نوین جوش لیزری، صفحات فلزی ضخیم در کشتی سازی کارآمدتر و ارزان تر به هم متصل می شوند.

با استفاده از روش نوین جوش لیزری، صفحات فلزی ضخیم در کشتی سازی کارآمدتر و ارزان تر به هم متصل می شوند.

 

منبع : مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران