تمیز کردن سطوح بوسیله لیزر ۲۰۰۰ وات قابل حمل

توسط آبان 5, 1398 اخبار فناوری

شرکت لیزر فوتونیکس آمریکا سازنده ماشین های لیزری فیبری و CO2 که برای علامت گذاری، تمیز کردن، برش و حکاکی مورد استفاده قرار می گیرند، ادعا می کند اولین دستگاه تمیز کننده لیزری قابل حمل ۲۰۰۰ واتی که مقررات بهداشتی و زیست محیطی را در محیط های صنعتی کاملاً رعایت می کند، راه اندازی کرده است.

لیزر ۲۰۰۰ وات شرکت لیزر فوتونیکس در حال پاکسازی زنگ زدگی از سطح فلز

لیزر ۲۰۰۰ وات شرکت لیزر فوتونیکس در حال پاکسازی زنگ زدگی از سطح فلز

پاکسازی لیزری با هدف به حداقل رساندن استفاده از مواد شیمیایی و پاک کننده ها در محیط های صنعتی به منظور مطابقت بیشتر با الزامات OSHA و EPA در حال انجام است.

به گفته شرکت لیزر فونیکس سامانه تمیز کننده لیزری با نام کلین تک LPC 2000 CTH، که از یک لیزر توان بالا استفاده می کند، با مصرف بهینه انرژی می تواند طیف وسیعی از آلودگی ها را از روی سطح پاک کند و برای صنایعی که در دمای بالا کار می کنند، مانند تعمیر و نگهداری تجهیزات نظامی، صنایع کشتی سازی و بخش توربین، موتور جت و محفظه احتراق صنایع هواپیمایی مناسب باشد.
به گفته این شرکت، این فناوری شاهد استقبال گسترده از سوی صنایعی مانند هوافضا، خودرو سازی، ارتش و صنایع دفاع، تولید برق و کشتی سازی بوده است.

پاکسازی لیزری با هدایت پرتوهای توان بالای لیزر بر روی سطح ماده، سبب از بین بردن زنگ زدگی، خوردگی، آلودگی و رنگ می شود. همچنین در فرآیندهای قبل از جوشکاری و یا سایر فرآیندهای آماده سازی سطوح به کار گرفته می شود. این فرآیند می تواند برای حذف آلودگی و خوردگی جایگزین فرآیندهای تمیز کاری صنعتی مانند سند بلاست (تمیز کردن با پاشیدن شن یا ماسه با باد فشار قوی) و فرآیندهای شیمیایی مرطوب شود. سامانه LPC 2000 CTH می تواند مواد ساخته شده از آلومینیوم، آلومینیوم آنودایز شده، فلزات آلیاژی، فولاد ضد زنگ، فولاد نیمه سخت، مس، برنج، پلاستیک های غیر شفاف، پلاک ها و موارد دیگر را تمیز کند.

به گفته لیزر فوتونیکس، سامانه LPC 2000 CTH سریع ترین سامانه تمیز کننده لیزری موجود در بازار است که به ماده اصلی قطعات آسیب نمی رساند. مدهای مختلف عملکرد به لیزر اجازه می دهد تا سرعت و حجم زیادی از زنگ زدگی یا رنگ آمیزی را پاک کند. این لیزر برای تمیز کردن قطعات کوچک و ظریف نیز مناسب است.

 

منبع : مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران