محققان هیدروژلی توسعه داده‌اند که گرمای گوشی را به برق تبدیل می‌کند

توسط اردیبهشت 14, 1399 اخبار فناوری

محققان چینی هیدروژلی توسعه داده‌اند که گرمای وسایل الکترونیکی را به الکتریسیته تبدیل کرده و دمای آن‌ها را کاهش می‌دهد. آن‌ها توانستند به کمک این اختراع دمای باتری گوشی را ۲۰ درجه سانتی گراد کاهش دهند.

محققان هیدروژلی توسعه داده‌اند که گرمای گوشی را به برق تبدیل می‌کنداین لایه نازک هیدروژلی که از پلیمر و آب تشکیل شده است، می‌تواند گرما را از باتری، گوشی، تبلت و کامپیوتر دور کرده و از داغ شدن بیش از حد آن‌ها جلوگیری کند. علاوه بر این می‌تواند قسمتی از گرمای جذب شده را به الکتریسیته تبدیل کند.

این هیدروژل ترموگالوانیک روی باتری گوشی نصب شده و ساختار آن با توجه به دما تغییر پیدا می‌کند. درون این هیدروژل شبکه‌ای از پلیمر ارگانیک به نام «پلی اکریل آمید» (Polyacrylamide) قرار دارد که با آب و یون‌های مخصوصی پر شده است.

زمانی که هیدروژل گرم می‌شود، یون‌های «فریسیانید» (Ferricyanide) و «فروسیانید» (Ferrocyanide) الکترون‌ها را بین الکترودها انتقال داده و الکتریسیته تولید می‌کنند. در عین حال آب درون هیدروژل بخار شده و سطح آن را خنک می‌کند. پس از هر بار استفاده هیدروژل آب مورد نیاز را از هوای اطراف جذب می‌کند. آب درون هیدروژل در فرایندی کنترل شده از هیدروژل فرار کرده و دوباره به آن وارد می‌شود.

محققان برای آزمایش توانایی‌های این هیدروژل، آن را به باتری گوشی که با قابلیت فست شارژ در حال شارژ شدن بود، وصل کردند. هیدروژل قسمتی از گرمای گوشی را به ۵ میکرو وات الکتریسیته تبدیل کرد و دمای گوشی را ۶۸ درجه فارنهایت (۲۰ درجه سانتی گراد) کاهش داد.

محققان می‌گویند اختراع آن‌ها برای اولین بار هم وسایل برقی را خنک می‌کند و هم گرمای مازاد را به الکتریسیته تبدیل می‌کند. به گفته آن‌ها این وسیله از خرید گوشی جدید پس از مدت کوتاه به خاطر خراب شدن باتری جلوگیری کرده و گوشی‌ها را با محیط زیست سازگارتر می‌کند.

یافته‌های این تحقیق در ژورنال Nano Letters چاپ شده است.

مطالب مرتبط :