این هواژل اسفنجی شکل مولکول‌های هوا را به آب آشامیدنی تبدیل می‌کند

توسط بهمن 9, 1399 اخبار فناوری

گروهی از مهندسان دانشگاه ملی سنگاپور راهکاری توسعه داده اند که با استفاده از نوعی هواژل اسفنجی شکل و بدون نیاز به منبع انرژی یا قطعات متحرک مولکول‌های هوا را به آب آشامیدنی تبدیل می‌کند.

این هواژل اسفنجی شکل مولکول‌های هوا را به آب آشامیدنی تبدیل می‌کندراهکار محققان دانشگاه ملی سنگاپور عملکرد نسبتاً ساده‌ای دارد. هواژل یا ایروژل از پلیمرهای طویل و ساختارهایی منفذ دار موسوم به چارچوب‌های فلزی-آلی (MOF) تشکیل شده است که از آنها به خاطر مساحت سطح فوق العاده بالا در تحقیقات مختلف استفاده می‌شود.

این راهکار هیبریدی به طور پیوسته و همزمان آب را جذب و دفع می‌کند. این ویژگی سبب می‌شود تا ایروژل مشابه آنچه در اسفنج دیده می‌شود مولکول‌های آب را از هوا گرفته و آنها را با متراکم کردن به آب تبدیل و سپس آزاد کند، با این تفاوت که مثل اسفنج دیگر نیازی به فشردن برای آزاد کردن آب نیست. عملکرد این سیستم با قرارگیری در مقابل نور خورشید بهبود پیدا کرده و می‌تواند ۹۵ درصد از بخار جذب شده را به آب مایع تبدیل کند.

محققان موفق شدند ایروژل را در محیط آزمایشگاه به مدت ۱۴۴۰ ساعت به طور پیوسته به کار گرفته و آب آشامیدنی مطابق با استانداردهای سازمان بهداشت جهانی تولید کنند. محققان می‌گویند یک کیلوگرم از این ماده می‌تواند در شرایط مرطوب روزانه ۱۷ لیتر آب تولید کند.

محققان به سادگی اختراع خود اشاره کرده و می‌گویند برای کار کردن به نور خورشید یا برق نیازی نداشته و هیچ گونه قطعه متحرکی ندارد. آنها به دنبال شرکای تجاری هستند تا با سرعت بیشتری این فناوری را توسعه دهند.

«Ho Ghim Wei» استاد دانشگاه ملی سنگاپور و رهبر تیم محققان می‌گوید: «با توجه به اینکه ذخیره آب اتمسفر به طور پیوسته توسط چرخه هیدرولوژی پر می‌شود، اختراع ما راهکار امیدوارکننده‌ای برای تولید پایدار آب تازه در شرایط آب و هوایی متنوع با کمترین میزان انرژی است.»

یافته‌های این تحقیق در ژورنال Science Advances منتشر شده است.

منبع: digiato

مطالب مرتبط: