ایران پنجمین کشور سازندۀ لیزر پرتوان در جهان

توسط اسفند 17, 1399 اخبار فناوری

با تلاش متخصصان و دانشمندان ایرانی و با کسب دانش فنی ساخت «لیزر پرتوان»، ایران توانست در زمره معدود کشورهای سازندۀ این نوع لیزرها در جهان قرار بگیرد. این فناوری تاکنون در انحصار چهار کشور ایالات متحده، روسیه، چین و آلمان بود.

ایران پنجمین کشور سازندۀ لیزر پرتوان در جهاندر سال های اخیر، با اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، دانشمندان ایرانی حوزه لیزر و فوتونیک، این محدودیت‌ها را به گذرگاهی برای دستیابی به خودکفایی در تولید تجهیزات مختلف صنعت لیزر تبدیل کرده‌اند و ثابت نموده‌اند که کشور علیرغم فشارهای حداکثری، توان رشد، پیشرفت و رفع نیازهای خود را دارد.

در این راستا، دهم دی‌ماه امسال، عملیات تست گرم لیزر پرتوان kw۱۰ با حضور رئیس مرکز علوم و فنون لیزر ایران، معاون تکنولوژی فولاد مبارکه و هیأت همراه، با موفقیت در مرکز علوم ‌و فنون لیزر ایران انجام شد.

سید مهدی نقوی، معاون تکنولوژی فولاد مبارکه، پس از انجام موفقیـــت‌آمیــز این تست اظهار کرد: در آبان‌ماه سال گذشته که نمایشگاه اپتیک و لیزر برگزار شد، شرکت فولاد مبارکه با مرکز علوم و فنون لیزر ایران قراردادی مبنی بر تولید و ساخت لیزر فیبری و پرتوان kw 10 به امضا رساند و امروز که بعد از گذشت حدود یک سال، تست گرم این لیزر انجام گرفت، بر ما مسجل شد که توان ساخت لیزر پرتوان در ایران وجود دارد.

در حال حاضر فولاد مبارکه از یک لیزر ساخت کشور آلمان استفاده می‌کند که به‌دلیل وجود تحریم‌ها، امکان تهیه قطعات این دستگاه میسر نیست. این در حالی است که از این لیزر در دو بخش خطوط تولید فولاد مبارکه استفاده می‌شود و اگر دچار مشکل فنی شود، فعالیت خطوط تولید محصولات سرد آن با مشکل جدی مواجه خواهد شد.

لیزر یکی از اقلام گران‌قیمت در صنعت به شمار می‌آید، اما اکنون با دسترسی به توان ساخت لیزر پرتوان در داخل کشور، صرفه جویی ارزی قابل توجهی صورت می‎پذیرد و به طور قطع در آینده برنامه‌ریزی‎هایی برای ساخت ماشین‌های جوش و برش لیزری انجام خواهد شد تا با ساخت آن‌ها با قیمت‌های مناسب، این دست از ماشین‌آلات در اختیار دیگر صنایع قرار گیرد.

مجموعه سازمان انرژی اتمی‎‎‏ ایران نیز پس از این تست موفق اعلام کرد که آمادگی مشارکت در طراحی و ساخت نیازهای دارای فناوری سطح بالای(High-tech) صنایع کشور را داشته و از این موضوع استقبال می‌نماید.

منبع: مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران

مطالب مرتبط: